لطفا صبر نمایید...

ریزش موی سکه ای یا الوپسی اره اتا

ژوئن 29, 2018 با دکتر0
index.jpg

آلوپسی آره آتا
ریزش موی منطقه‌ای یا سكه‌ای:
آلوپسی به معنای ریزش مو است. در این نوع ریزش مو مناطقی گرد طاسی مو در سر یا سایر مناطق بدن وجود دارد.

اشكال مختلف ریزش موی منطقه‌ای به 3 دسته است:
1- ریزش موی منطقه‌ای
2- آلوپسی توتالیس (ریزش كل موی سر)

3- آلوپسی یونیورسالیس (ریزش كل موهای بدن وسر)
ریزش موی منطقه‌ای غیر مُسری است.
مرتبط با اعصاب نمی‌باشد و علت آن حمله سیستم ایمنی به ریشه موها است.
علایم و نشانه‌های بیماری:
ریزش موی موضعی به صورت مناطقی طاس گرد به تعداد یك عدد یا بیشتر در سر یا ابرو یا مژه و یا سایر مناطق مشهود است.
موی علامت تعجب به صورت تعدادی موی كوتاه در حاشیه منطقه ریزش است كه در انتها باریكتر است همانند علامت تعجب.
ریزش موی وسیع نیز گاهی اتفاق می‌افتد كه شایع نمی‌باشد تغییرات ناخنی گاهی در ریزش موی منطقه‌ای مشاهده می‌شود كه ناخن دست یا پا درگیر می‌شوند و بیشتر به شكل فرورفتگی منطقه‌ای است اگرچه نقاط یا خطوط سفید رنگ ناخن یا از دست رفتن براقی ناخن یا شكنندگی ناخن هم ممكن است به ندرت اتفاق بیفتد.
علت ریزش موی سكه‌ای:
این بیماری یك بیماری خود ایمنی است. خود ایمنی به این معنا است كه سیستم دفاعی بدن به خود بدن حمله می‌كند در ریزش موی منطقه‌ای، سیستم ایمنی بدن به فولیكول مو حمله می‌كند. زمینه ژنتیكی فرد در همراهی با سایر عوامل منجر به ریزش مو می‌شوند.
افراد مبتلا به این بیماری ریسك بیشتری از سایر بیماری‌های خود ایمنی مانند بیماری تیروئید و ویتیلیگو (لك و پیس) را دارند و نیز آسم و آلرژی و رینت آلرژیك نیز بیشتر رخ می‌دهند و اقوام آنها بیشتر مبتلا به آسم و آلرژی و یا دیابت نوع A هستند.
تشخیص و درمان و پیش آگهی:
اغلب متخصصین پوست با نگاه به ریزش موی منطقه‌ای پی به آن می‌برند گاهی پزشك چند تار از موی حاشیه ریزش را می‌كَنَد و زیر میكروسكوپ مشاهده می‌كند گاهی متخصص پوست اقدام به نمونه برداری از سر می‌نماید تا تشخیص قطعی شود. آزمایش خون گاهی برای رد سایر بیماری‌های خود ایمنی انجام می‌شود.
درمان دایمی برای ریزش موی سكه‌ای وجود ندارد اغلب موها به طور خودبخود رشد می‌كنند درمان به رویش سریعتر موها كمك می‌كند برای درمان متخصص پوست ممكن است داروهای زیر را تجویز می‌نماید:
كورتون: كه اغلب تزریقی انجام می‌شود كه منجر به سركوب سیستم ایمنی می‌شود و گاهی موضعی به صورت كرم، لوسیون و یا پماد مصرف می‌شوند. و گاهی قرص خوراكی تجویز می‌شود.
ماینوكسیدیل گاهی منجر به رشد مجدد می‌شود بیماران محلول ماینوكسیدیل را 2 بار در روز مصرف می‌كنند. رویش مجدد در عرض 3 ماه اتفاق می‌افتد.
آنترالین: كه با تغییر سیستم ایمنی پوستی عمل می‌كند و به مدت 20-60 دقیقه روی پوست باقی مانده و سپس شسته می‌شود.
دیفن سپیرون: (DPCP) كه منجر به واكنش آلرژیك در سر می‌شود و با فریب سیستم ایمنی منجر می‌شود كه گلبول‌های سفید به سطح پوست بروند.
در پوست التهاب اتفاق می‌افتد كه حدود 3 ماه رویش مجدد طول می‌كشد. در صورت ایجاد عوارض دارویی با متخصص پوست خود تماس بگیرید.
پیش آگهی:
گاهی رویش مجدد بدون درمان هم اتفاق می‌افتد و گاهی ریزش مو عود می‌كند. اگر وسعت ریزش مو زیاد باشد احتمال عدم رویش مجدد وجود دارد. در صورت رویش مجدد ممكن است مو سفید رنگ یا نازك باشد كه با گذر زمان به رنگ و قوام طبیعی باز می‌گردد.
مدت زمان بازگشت موها مشخص نمی‌باشد و كسی نمی‌تواند آن را پیشگویی كند.


دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *