لطفا صبر نمایید...

شوره سر

ژوئن 29, 2018 با دکتر0
PicsArt_1478102932529-1.jpg

آلوپسي آره آتا
ريزش موي منطقه‌اي يا سکه‌اي:
آلوپسي به معناي ريزش مو است. در اين نوع ريزش مو مناطقي گرد طاسي مو در سر يا ساير مناطق بدن وجود دارد.

اشکال مختلف ريزش موي منطقه‌اي به 3 دسته است:
1- ريزش موي منطقه‌اي
2- آلوپسي توتاليس (ريزش کل موي سر)

3- آلوپسي يونيورساليس (ريزش کل موهاي بدن وسر)
ريزش موي منطقه‌اي غير مُسري است.
مرتبط با اعصاب نمي‌باشد و علت آن حمله سيستم ايمني به ريشه موها است.
علايم و نشانه‌هاي بيماري:
ريزش موي موضعي به صورت مناطقي طاس گرد به تعداد يک عدد يا بيشتر در سر يا ابرو يا مژه و يا ساير مناطق مشهود است.
موي علامت تعجب به صورت تعدادي موي کوتاه در حاشيه منطقه ريزش است که در انتها باريکتر است همانند علامت تعجب.
ريزش موي وسيع نيز گاهي اتفاق مي‌افتد که شايع نمي‌باشد تغييرات ناخني گاهي در ريزش موي منطقه‌اي مشاهده مي‌شود که ناخن دست يا پا درگير مي‌شوند و بيشتر به شکل فرورفتگي منطقه‌اي است اگرچه نقاط يا خطوط سفيد رنگ ناخن يا از دست رفتن براقي ناخن يا شکنندگي ناخن هم ممکن است به ندرت اتفاق بيفتد.
علت ريزش موي سکه‌اي:
اين بيماري يک بيماري خود ايمني است. خود ايمني به اين معنا است که سيستم دفاعي بدن به خود بدن حمله مي‌کند در ريزش موي منطقه‌اي، سيستم ايمني بدن به فوليکول مو حمله مي‌کند. زمينه ژنتيکي فرد در همراهي با ساير عوامل منجر به ريزش مو مي‌شوند.
افراد مبتلا به اين بيماري ريسک بيشتري از ساير بيماري‌هاي خود ايمني مانند بيماري تيروئيد و ويتيليگو (لک و پيس) را دارند و نيز آسم و آلرژي و رينت آلرژيک نيز بيشتر رخ مي‌دهند و اقوام آنها بيشتر مبتلا به آسم و آلرژي و يا ديابت نوع A هستند.
تشخيص و درمان و پيش آگهي:
اغلب متخصصين پوست با نگاه به ريزش موي منطقه‌اي پي به آن مي‌برند گاهي پزشک چند تار از موي حاشيه ريزش را مي‌کَنَد و زير ميکروسکوپ مشاهده مي‌کند گاهي متخصص پوست اقدام به نمونه برداري از سر مي‌نمايد تا تشخيص قطعي شود. آزمايش خون گاهي براي رد ساير بيماري‌هاي خود ايمني انجام مي‌شود.
درمان دايمي براي ريزش موي سکه‌اي وجود ندارد اغلب موها به طور خودبخود رشد مي‌کنند درمان به رويش سريعتر موها کمک مي‌کند براي درمان متخصص پوست ممکن است داروهاي زير را تجويز مي‌نمايد:
کورتون: که اغلب تزريقي انجام مي‌شود که منجر به سرکوب سيستم ايمني مي‌شود و گاهي موضعي به صورت کرم، لوسيون و يا پماد مصرف مي‌شوند. و گاهي قرص خوراکي تجويز مي‌شود.
ماينوکسيديل گاهي منجر به رشد مجدد مي‌شود بيماران محلول ماينوکسيديل را 2 بار در روز مصرف مي‌کنند. رويش مجدد در عرض 3 ماه اتفاق مي‌افتد.
آنترالين: که با تغيير سيستم ايمني پوستي عمل مي‌کند و به مدت 20-60 دقيقه روي پوست باقي مانده و سپس شسته مي‌شود.
ديفن سپيرون: (DPCP) که منجر به واکنش آلرژيک در سر مي‌شود و با فريب سيستم ايمني منجر مي‌شود که گلبول‌هاي سفيد به سطح پوست بروند.
در پوست التهاب اتفاق مي‌افتد که حدود 3 ماه رويش مجدد طول مي‌کشد. در صورت ايجاد عوارض دارويي با متخصص پوست خود تماس بگيريد.
پيش آگهي:
گاهي رويش مجدد بدون درمان هم اتفاق مي‌افتد و گاهي ريزش مو عود مي‌کند. اگر وسعت ريزش مو زياد باشد احتمال عدم رويش مجدد وجود دارد. در صورت رويش مجدد ممکن است مو سفيد رنگ يا نازک باشد که با گذر زمان به رنگ و قوام طبيعي باز مي‌گردد.
مدت زمان بازگشت موها مشخص نمي‌باشد و کسي نمي‌تواند آن را پيشگويي کند.


دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *