لطفا صبر نمایید...

Category filter:Allبوتاکسبیماری های پوستجوان سازیدیابترفع جای جوشریزش مولیزر پوستلیزر مو زائدمو سرناخنویژه
No more posts

مطالب علمی

cosmetic-surgery-blog-03-1200x800.jpg

آبان ۱, ۱۳۹۷ دکترجوان سازی0

امروزه تمایل به انجام روشهای مختلف با هدف جوانسازی رو به افزایش است.
با توجه به شاغل بودن افراد دوره نقاهت بعد از انجام هر عمل زیبایی باید کاهش یابد و نیز عوارض ناشی از عمل کاهش یابد .
جوانسازی صورت و کشیدن پوست صورت به ۲ روش جراحی و غیر جراحی انجام می شود.
روش جراحی در موارد افتادگی شدید پوست کاربرد دارد ولی نیازمند بیهوشی است و عوارض عمل محتمل است و دوره نقاهت طولانی تر است ولی نتایج چشمگیر است در کنار هزینه بسیار بالا.
در روش غیر جراحی از دستگاههایی مثل rf tightening و یا HIFU و یا نخ با لیفت استفاده می شود .
در روش نخ لیفت از نخهای قابل جذب یا غیر قابل جذب که اغلب در سایر جراحها به کار می رود استفاده می کنند.
این روش در موارد افتادگی خفیف تا متوسط پوست موثر است.
مزایای نخ لیفت نسبت به جراحی شامل:
۱-مدت زمان انجام کوتاهتر است
۲-دوره نقاهت کوتاهتر است
۳-عوارض کمتر است
موارد استفاده از نخ لیفت :
جوانسازی و رفع چین و چروک پیشانی و خط اخم و خط اخم و چروک قسمت تحتانی صورت و دور چشم و جوانسازی گردن
استفاده می شود.
مورد دیگر در کشیدن پوست صورت و گردن جهت کاهش خط خنده و غبغب است
و همچنین در بالا بردن ابرو هم استفاده می شود.
روش انجام:
در این روش تحت بی حسی موضعی چند نخ زیر پوست کار گذاشته می شود بعد از چند هفته نخها جذب می شوند ولی در طول نخ فیبروبلاستها کلاژ و خواستین می سازند که منجر به کشیدن پوست یا جوانسازی می شود.
عوارض شامل قرمزی و کبودی و خروج نخ از پوست است ولی در موارد نادر آسیب گذرا به عصب رخ می دهد.
مراقبتها:
مصرف انتی بیوتیک
کمپرس با یخ
عدم عطسه و سرفه و خنده شدید تا ۲ هفته
عدم استحمام تا ۳ روز
عدم شنا تا ۲ هفته
مراقبت از نخ در حین خواب تا ۲ هفته است. .


LG_d9c3e3fd-5a72-4bd0-91b8-caa0151927d7.jpg

آبان ۱, ۱۳۹۷ دکتربوتاکس1

بوتاکس چیست؟
بوتولینوم توکسین یک نوع سم است که حاصل فعالیت نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم است که در غذای مانده تولید می شود.
برای اولین بار این ماده در سال ۱۹۶۰ در درمان لوچی چشم(استرابیسم)به کار رفت و سپس سایر موارد مصرف درمانی آن کشف گردید و در درمان اسپاسم پلک و اختلالات عضلانی کاربرد دارد.
در سال ۲۰۰۲ کاربرد زیبایی آن جهت رفع خط اخم و در سال ۲۰۰۴ جهت رفع تعریق زیر بغل توسط سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفت.
امروزه موارد کاربرد بیشتری از آن کشف شده است.
مکانیسم اثر بوتاکس:
این سم نوعی پلی پپتید است که با اتصال به پایانه های عصبی منجر به مهار آزاد سازی
استیل کولین از پایانه های عصبی شده و منجر به فلج شل عضلانی می شود.


zaedz.jpg

آبان ۱, ۱۳۹۷ دکترلیزر مو زائد0

انواع لیزر، روش، مراقبتها لیزرطول موج مشخصی است ازنورکه کاربردهای مختلفی ازجمله رفع موهای زاید دارد. انواع لیزرها با طول موجهای مختلف جهت رفع موهای زاید استفاده می شوند که هدف آنها جذب نورتوسط مو وتخریب فولیکول مومی باشد. انواع لیزرهای رفع موی زاید شامل لیزرالکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر لیزردایود با طول موج ۸۱۰نانومتر لیزرNd-yag با طول موج ۱۰۶۴نانومتر منبع نوری IPL که اساسا لیزرنمی باشند. لیزراساسا روش ازبین بردن موهای تیره می باشد وموهای سفید به لیزرجواب نمی دهند ونیزهرچه موها ضخیم ترباشند وپوست روشن ترباشد پاسخ به درمان بهترخواهد بود ولی موهای نرم وکرکی ونازک به لیزرپاسخ ضعیف می دهند. قبل ازانجام لیزررفع موهای زاید مشاوره توسط متخصص پوست ضروری می باشد ودرصورت شک به اختلال هورمونی سونوگرافی وآزمایش هورمونی درخواست می گردد واگراختلال هورمونی اثبات شود احتمالا مصرف دارو درکنارلیزرموثراست لیزرجهت رفع موهای نواحی مختلف بدن ازجمله زیربغل شرمگاهی ،پاها، ساعد وبازوهم استفاده می شود. تعداد جلسات لیزردرحدود ۴تا ۶جلسه است وفواصل لیزر۱ماه تا ۱.۵ ماه می باشد. لیزرروش دایمی رفع موی زاید نمی باشد بلکه منجربه روش طولانی مدت رفع موهای زاید می شود. عوارض لیزر قرمزی درمحل لیزروایجاد جوش ودرصورت تیرگی پوست احتمال سوختگی پوست وجود دارد که بدنبال آن لک ایجاد می شود. بهتراست درصورت رویش موها اصلاح با تیغ انجام شودتا موها ضخیم ترباشند وبه لیزرپاسخ بهتربدهند. لیزرمنجربه ناباروری وسرطان نمی شود ولی درحاملگی بهتراست انجام نشود بسته به نوع لیزریک روزتایک هفته قبل ازلیزرباید اصلاح با تیغ انجام شود و۴هفته قبل ازلیزرتماس زیاد بانورآفتاب وبرنزه کردن ممنوع است. بعد ازلیزربهتراست کرم ترمیم کننده تا۵ روزاستفاده شود وضدآفتاب هم باید استفاده شود. بسته به نوع پوست لیزرمشخص وبا طول موج مشخصی ضروری است واین انتخاب برعهده پزشک متخصص پوست ومواست. لیزردرمردان نیزاستفاده می شود.


28155254_279646555905017_6356883577577144320_n.jpg

آبان ۱, ۱۳۹۷ دکترجوان سازی0

هدف از مصرف پاک کننده ها رفع چربی و باکتری و کثیفی پوست و بدن است.مصرف مواد شبیه صابون جهت پاکسازی به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد باز میگرددوصابون در حدود ۳۰۰تا۶۰۰سال قبل از میلاد تولید شده است.
شستشوی مکرر پوست می تواند منجر به خشکی وآسیب و التهاب پوست شودومصرف پاک کننده های ملایم و مرطوب کننده ها جهت حفظ عملکرد محافظتی پوست ضروری است.
پاکسازی وشستشوی صورت منجر به احساس تازگی و نیز بهبود ظاهر ونیز زیبایی صورت می شودوحذف چربی پوست بدون آسیب به پوست ضروری است.
پاک کننده های صورت به دو دسته تقسیم می شوند
۱-کف کننده ها ۲-غیر کف کننده ها
نوع غیر کف کننده در پاکسازی ضعیفتر است ولی کمتر منجر به تحریک و خشکی پوست می شود.
ترکیبات شوینده به ترتیب تکامل و میزان مرطوب کنندگی عبارتند از:
۱-صابون۲-سیندت بار۳-شوینده مایع شامل شوینده های آنتی باکتریال دست و بدن۴-ژل شستشو۵-بار۶-نرم کننده ها
صابونها می توانند منجر به قرمزی وخشکی به خصوصدر هوای سرد شوند.
میزان تحریک کنندگی شوینده بستگی به موارد زیر دارد:۱-نوع سورفاکتانت۲-بالاتر بودن PHشوینده۳-دمای آب مصرفی که با افزایش آن خشکی بیشتر می شود۴-سختی آب مصرفی
صابونهای معمولی PHبین ۹/۵تا۱۱و سیندت بارها PHخنثی دارند.
پاک کننده ها علاوه بر سورفاکتانت حاوی عطر و مواد مرطوب کننده هم هستندو برخی مواد آنتی باکتریال مثل تریکلوزان دارند.
برخی اختلالات شایع پوستی مثل خشکی پوست و اکزما و پسوریازیس و روزاسه با اختلال عملکردمحافظتی پوست درارتباط هستند و چون پاک کننده ها می توانند اختلال عملکرد محافظتی پوست را ایجاد کنند بنابر این می توانند منجر به تشدید بیماریهای فوق شوند.بنابراین باید از پاک کننده ها و شوینده های ملایم در موارد فوق استفاده کرد.


-سرخجه-کودکان-792x480.jpg

کهیر یک واکنش عروقی در پاسخ به تحریکات مختلف است که به صورت مناطق متورم به رنگ پوست یا صورتی رنگ با خارش و احساس سوزش مشخص می شود.کهیر حاد در عرض ۶ هفته برطرف می شود و کهیر مزمن بیش از ۶ هفته به طول می انجامد.
علل ایجاد کهیر
به طور کلی عفونتها،مواد خوراکی و داروهای خوراکی و تزریقی از ععل کهیر هستند ولی در اکثر موارد علت کهیر نامشخص است.
در موارد کهیر حاد عفونتهای ویروسی و تنفسی از شایعترین علل می باشند.
شایعترین علل خوراکی و آلرژی زای در کهیر شامل شکلات ،خشکبار،گوجه فرنگی،
توت فرنگی،هندوانه،پنیر،سیر،پیاز،تخم مرغ،شیر،ادویه جات و موز و کیوی وآووکادو و کیوی هم می توانند منجر به تشدید کهیر شوند.گاهی مواد افزودنی خوراکی هم در ایجاد کهیر نقش دارند.
برخی موارد کهیر در نتیجه تحریک فیزیکی ایجاد می شوند که برخی از انواع آنها شامل درموگرافیسم،کهیر کولینرژیک و کهیر سرمایی است.درموگرافیسم به صورت ضایعات خطی و کهیری هستند.کهیر کولینرژیک ناشی از افزایش دمای بدن به دنبال استحمام با آب گرم و ورزش ایجاد می شوند و به صورت ضایعات کوچک و قرمز و خارش دار مشخص می شود.
کهیر سرمایی:در تماس با سرما و به دنبال گرم شدن مجدد بیشتر در دستها و صورت ایجاد می شود.
اگر ضایعات کهیری بیشتر از ۲۴ ساعت بمانند تشخیص دیگری مطرح می شود و باید به متخصص پوست مراجعه شود و نیز اگر تورم لب و دهان ایجاد شود و تنگی نفس وجود داشته باشد به علت احتمال خفگی سریعأ به اورژانس مراجعه فرمایید.


scabies2.jpg

آبان ۱, ۱۳۹۷ دکترویژه0

یک بیماری پوستی است که می تواند درگیری مخاطی و ناخن هم داشته باشد.ضایعات آن به صورت ضایعات بنفش رنگ خارش دار است که نسبتأ شایع است و بیشتر در سنین ۳۰ تا ۶۰ سال دیده می شود علت دقیق لیکن پلان مشخص نمی باشد ولی به نظر می رسد که علت آن ایمونولوژیک است یعنی سیستم ایمنی سلولی در ایجاد آن موثر است.اگرچه عوامل ژنتیکی هم در آن موثر هستند.
ضایعات لیکن پلان بیشتر در مچ پا و مچ دست و پشت دستها و کمر رخ می دهند. رفع خود بخودی در عرض ۱۸ ماه ممکن است.
درگیری مخاطی در ۳۰ تا۷۰% دیده می شود. بیشترین سطح مخاطی درگیر دهان است ولی درگیری ناحیه تناسلی و مقعد و سایر مناطق هم گزارش شده است.
درگیری ناخن در ۱۰%موارد به صورت نازک شدن صفحه ناخن و خطوط طولی ناخن و لایه لایه شدن صفحه ناخن و تخریب قسمتی تا کل ناخن در آن رخ می دهد.
احتمال درگیری موهای سر در انواعی از لیکن پلان وجود دارد که می تواند با قرمزی
و ریزش موی سر مشخص شود.
درمان لیکن پلان جهت رفع علایم و تسریع در بهبودی و بسته به محل و شدت و علایم توسط متخصص پوست و مو انجام می شود.


zakhdiyabeti.jpg

آبان ۱, ۱۳۹۷ دکتردیابت0

در ۱۵%افراد با دیابت زخم پای دیابتی رخ می دهد که در ۱۲تا۲۴%افراد فوق به قطع عضو منتهی می شود.دیابت شایعترین علت قطع عضو غیر تروماتیک(آسیب)اندام تحتانی است.عوامل موثر در ایجاد آن شامل نوروپاتی عصبی که منجر به از دست رفتن حس پا می شود و نیز فشار مکانیکی و اختلال عروقی و عفونت است.نوروپاتی دیابتی منجر به تغییر حس در پا می شود.۲ نوع پای دیابتی داریم:۱-پای نوروپاتیک که گرم و بدون درد است و کاهش تعریق و خشکی پوست و ترک در پا ایجاد می شود.
۲-نوروایسکمیک:به صورت بدون درد و سرد و با پوست نازک و براق مشخص می شود.
زخم به صورت عمقی و گرد و حاشیه هیپرکراتوتیک است ودر مناطق متحمل وزن مثل پاشنه پا و سطح کف پایی سر انگشتان و نوک انگشت شست رخ می دهد.


melasma-1100x858.jpg

مروری برملاسما یا لک حاملگی یک اختلال شایع پوستی است که با مناطق قهوه ای یا قهوه ای-خاکستری رنگ پوست صورت مشخص می شود که اغلب درناحیه گونه واطراف بینی وبالای لب وپیشانی وچانه ایجاد می شود اگرچه گاهی درمناطقی مثل گردن وبازودراثرتماس با نورآفتاب ایجاد می شود علت ملاسما بیشتردرخانمها مشاهده می شود وفقط ۱۰٪ موارد درمردان دیده می شود افراد با پوست تیره تر بیشترمستعد ملاسما هستند ونیزدرافراد با سابقه خانوادگی مثبت بیشترشایع است. علت دقیق ملاسما مشخص نمی باشد ولی عوامل تشدید ملاسما به شرح زیرمی باشد: ۱٫ تماس با نورخورشید، ملاسما درتابستان شدیدتراست ونیزعلت عود مکررملاسما تماس با نورخورشید است. ۲٫ تغییرات هورمونی: حاملگی وقرصهای ضدبارداری ونیزمصرف داروهای جایگزین هورمون منجربه تشدید ملاسما می شوند. تشخیص ملاسما توسط متخصص پوست انجام می شود. وگاهی جهت تعیین ملاسما بررسی پوست توسط لامپ وودانجام می شود. درمان ملاسما گاهی ملاسما بعد ازپایان بارداری وقطع مصرف قرص ضدبارداری رفع می شود. دربرخی افراد ملاسما سالها وگاهی تا پایان عمرادامه می یابد درمانها شامل ۱٫ هیدروکینون ۲٫ ترتینویین وکورتون ۳٫ درمانهای موضعی ۴٫ پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابریشن ودرم ابریشن انجام می شو د. نکاتی که افراد مبتلا به ملاسما باید رعایت کنند ۱٫ مصرف مرتب وروزانه ضدآفتاب مهمترین قدم درمانی جهت ملاسما حفاظت ازنورآفتاب است. ضدآفتاب درتمام روزها حتی درهوای ابری ضروری است و۱۵ دقیقه قبل ازخروج ازمنزل استفاده شود وبهتراست spf بالاتراز۳۰استفاده شود وحدالمقدورهر۲ساعت یکبارتجدید شود. ۲٫ استفاده ازکلاه لبه دار:یک تحقیق جدید نشان می دهد مصرف ضدآفتاب به تنهایی منجربه حفاظت ازنورآفتاب نمی شود. ۳٫ مصرف محصولات مراقبت پوستی ملایم: این محصولات منجربه تحریک واحساس سوزش نمی شوند ودرنتیجه ملاسما بهترنمی شود. ۴٫ پرهیزازروش waxing جهت برداشتن موها ، زیرا منجربه تحریک پوست می شود.


Top-Best-Cosmetic-Beauty-Products-in-Dubai-UAE-1200x577.jpg

آبان ۱, ۱۳۹۷ دکترجوان سازی0

مواد آرایشی و بهداشتی موثر در کاهش قرمزی پوست
قرمزی صورت می تواند در زمینه روزاسه و اکزما و درماتیت سبورییک و پسوریازیس و فلاشینگ(گر گرفتگی)ایجاد می شود.در تمام موارد فوق لتهاب وجود دارد که منجر به اتساع عروق می شود و قرمزی ایجاد می شود.
قرمزی صورت توسط مواد ضد التهاب و محافظ پوست کاهش می یابد.اگرچه کورتونهای موضعی منجر به کاهش قرمزی پوست می شود ولی مصرف طولانی مدت آنها توصیه نمی شود.
برخی مواد مثل آلوورا با ایجاد یک لایه لزج و محافظ پوست مانع آسیب به پوست می شوند.
ماده ای به نام بیزابولول که از بابونه به دست می اید و نیز آلانتویین خواص ضد التهابی دارند و در کاهش قرمزی پوست نقش دارند.
پانتنول یا ویتامین ب ۵ مرطوب کننده است و باعث بهبود عملکرد محافظتی پوست می شود.
چای سبز که حاوی پلی فنولها است با خواص ضد التهابی در بهبود قرمزی صورت موثر است.


shutterstock_189515366.jpg

آبان ۱, ۱۳۹۷ دکترجوان سازی0

میکرودرم ابریشن روشی است که در آن با استفاده از دستگاه پودر آلومینیوم اکسید به سطح پوست پاشیده می شود و سپس همین پودر توسط دستگاه مکیده می شود به دلیل خاصیت زبری پودر لایه های سطحی پوست(لایه شاخی)از سطح پوست برداشته می شوند و یک لایه برداری و پاکسازی سطحی پوست و
به طریقه مکانیکی اتفاق می افتد.این روش از میانه دهه ۱۹۹۰ معرفی شد و بسیار مورد استقبال عموم قرار گرفت زیرا روشی بی عارضه و مطمئن جهت
پاکسازی پوست است.
موارد مصرف آن شامل:
۱-پاکسازی و لایه برداری سطحی پوست
۲-اختلالات رنگدانه ای و لک و تیرگی پوست
۳-کمک به درمانهای ضد لک و جوانسازی با حذف لایه شاخی پوست و جذب بهتر دارو
روش کار:
پوست ابتدا شسته می شود و باید فاقد آرایش باشد سپس کار انجام می شود که حدود ۱۰ دقیقه به طول می انجامد و سپس مرطوب کننده و ضد آفتاب مصرف می شود.قرمزی در عرض چند ساعت برطرف می شود بهتر است این روش هر ماه تا ۳ ماه و سپس هر ۳ ماه تا یکسال و سپس هر ۶ ماه انجام شود.
فواید:
براق شدن و رفع جوشهای سر سیاه و سر سفید(کومدون) و کمک به جذب داروها و عدم عارضه و هزینه کم از فواید این روش است.