لطفا صبر نمایید...

Category filter:Allبوتاکسبیماری های پوستجوان سازیدیابترفع جای جوشریزش مولیزر پوستلیزر مو زائدمو سرناخنویژه
No more posts

مطالب علمی

-درمان_های-غیرجراحی-کلینیکی-برای-زیبایی-پوست-4.jpg

فوریه 26, 2019 دکترجوان سازی0

امروزه میل به جوان ماندن بیش از هر زمان دیگری گسترش یافته و تزریق بوتاکس و فیلترها و استفاده از انواع
روشها و متدهای جوانسازی تکثر یافته است.
جدیدا استفاده از اجزا و بافتهای انسانی با هدف جوانسازی جایگزینی محصوالت مشتق از خارج بدن مثل
فیلرها
گردیده است.فوائد این روشها عدم واکنشهای التهابی و آلرژیک و عفونی است.
تزریق چربی به عنوان پر کننده و حجم دهنده و رفع کننده آتروفی یا همان کاهش سایز بافتها روشی بسیار موثر
و مطمئن
بوده است .
امروزه مفهوم جدیدی به عنوان نانو فت مطرح گردیده که در آن از چربی خود فرد سلولهای بنیادی و
استخراج می شود و به خود فرد تزریق می شود که این سلولهای بنیادی با تولید کالزن و بافتهای جدید منجر به
Svfجوانسازی و رفع چروک و کاهش تیرگی پلک تحتانی و نیز رفع اسکار و جای جوشها می شوند.

فقط یک داستان تا درک یک پایان؛ معرفی کتاب های جولیان بارنزژوئن 29, 2018 دکترجوان سازی0

امروزه تمایل به انجام روشهای مختلف با هدف جوانسازی رو به افزایش است.
با توجه به شاغل بودن افراد دوره نقاهت بعد از انجام هر عمل زیبایی باید کاهش یابد و نیز عوارض ناشی از عمل کاهش یابد .
جوانسازی صورت و کشیدن پوست صورت به ۲ روش جراحی و غیر جراحی انجام می شود.
روش جراحی در موارد افتادگی شدید پوست کاربرد دارد ولی نیازمند بیهوشی است و عوارض عمل محتمل است و دوره نقاهت طولانی تر است ولی نتایج چشمگیر است در کنار هزینه بسیار بالا.
در روش غیر جراحی از دستگاههایی مثل rf tightening و یا HIFU و یا نخ با لیفت استفاده می شود .
در روش نخ لیفت از نخهای قابل جذب یا غیر قابل جذب که اغلب در سایر جراحها به کار می رود استفاده می کنند.
این روش در موارد افتادگی خفیف تا متوسط پوست موثر است.
مزایای نخ لیفت نسبت به جراحی شامل:
۱-مدت زمان انجام کوتاهتر است
۲-دوره نقاهت کوتاهتر است
۳-عوارض کمتر است
موارد استفاده از نخ لیفت :
جوانسازی و رفع چین و چروک پیشانی و خط اخم و خط اخم و چروک قسمت تحتانی صورت و دور چشم و جوانسازی گردن
استفاده می شود.
مورد دیگر در کشیدن پوست صورت و گردن جهت کاهش خط خنده و غبغب است
و همچنین در بالا بردن ابرو هم استفاده می شود.
روش انجام:
در این روش تحت بی حسی موضعی چند نخ زیر پوست کار گذاشته می شود بعد از چند هفته نخها جذب می شوند ولی در طول نخ فیبروبلاستها کلاژ و خواستین می سازند که منجر به کشیدن پوست یا جوانسازی می شود.
عوارض شامل قرمزی و کبودی و خروج نخ از پوست است ولی در موارد نادر آسیب گذرا به عصب رخ می دهد.
مراقبتها:
مصرف انتی بیوتیک
کمپرس با یخ
عدم عطسه و سرفه و خنده شدید تا ۲ هفته
عدم استحمام تا ۳ روز
عدم شنا تا ۲ هفته
مراقبت از نخ در حین خواب تا ۲ هفته است. .ژوئن 29, 2018 دکتربوتاکس1

بوتاكس چیست؟
بوتولینوم توكسین یك نوع سم است كه حاصل فعالیت نوعی باكتری به نام كلستریدیوم بوتولینوم است كه در غذای مانده تولید می شود.
برای اولین بار این ماده در سال 1960 در درمان لوچی چشم(استرابیسم)به كار رفت و سپس سایر موارد مصرف درمانی آن كشف گردید و در درمان اسپاسم پلك و اختلالات عضلانی كاربرد دارد.
در سال 2002 كاربرد زیبایی آن جهت رفع خط اخم و در سال 2004 جهت رفع تعریق زیر بغل توسط سازمان غذا و داروی آمریكا قرار گرفت.
امروزه موارد كاربرد بیشتری از آن كشف شده است.
مكانیسم اثر بوتاكس:
این سم نوعی پلی پپتید است كه با اتصال به پایانه های عصبی منجر به مهار آزاد سازی
استیل كولین از پایانه های عصبی شده و منجر به فلج شل عضلانی می شود.انواع لیزر، روش، مراقبتها لیزرطول موج مشخصی است ازنوركه كاربردهای مختلفی ازجمله رفع موهای زاید دارد. انواع لیزرها با طول موجهای مختلف جهت رفع موهای زاید استفاده می شوند كه هدف آنها جذب نورتوسط مو وتخریب فولیكول مومی باشد. انواع لیزرهای رفع موی زاید شامل لیزرالكساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر لیزردایود با طول موج ۸۱۰نانومتر لیزرNd-yag با طول موج ۱۰۶۴نانومتر منبع نوری IPL كه اساسا لیزرنمی باشند. لیزراساسا روش ازبین بردن موهای تیره می باشد وموهای سفید به لیزرجواب نمی دهند ونیزهرچه موها ضخیم ترباشند وپوست روشن ترباشد پاسخ به درمان بهترخواهد بود ولی موهای نرم وكركی ونازك به لیزرپاسخ ضعیف می دهند. قبل ازانجام لیزررفع موهای زاید مشاوره توسط متخصص پوست ضروری می باشد ودرصورت شك به اختلال هورمونی سونوگرافی وآزمایش هورمونی درخواست می گردد واگراختلال هورمونی اثبات شود احتمالا مصرف دارو دركنارلیزرموثراست لیزرجهت رفع موهای نواحی مختلف بدن ازجمله زیربغل شرمگاهی ،پاها، ساعد وبازوهم استفاده می شود. تعداد جلسات لیزردرحدود ۴تا ۶جلسه است وفواصل لیزر۱ماه تا ۱.۵ ماه می باشد. لیزرروش دایمی رفع موی زاید نمی باشد بلكه منجربه روش طولانی مدت رفع موهای زاید می شود. عوارض لیزر قرمزی درمحل لیزروایجاد جوش ودرصورت تیرگی پوست احتمال سوختگی پوست وجود دارد كه بدنبال آن لك ایجاد می شود. بهتراست درصورت رویش موها اصلاح با تیغ انجام شودتا موها ضخیم ترباشند وبه لیزرپاسخ بهتربدهند. لیزرمنجربه ناباروری وسرطان نمی شود ولی درحاملگی بهتراست انجام نشود بسته به نوع لیزریك روزتایك هفته قبل ازلیزرباید اصلاح با تیغ انجام شود و۴هفته قبل ازلیزرتماس زیاد بانورآفتاب وبرنزه كردن ممنوع است. بعد ازلیزربهتراست كرم ترمیم كننده تا۵ روزاستفاده شود وضدآفتاب هم باید استفاده شود. بسته به نوع پوست لیزرمشخص وبا طول موج مشخصی ضروری است واین انتخاب برعهده پزشك متخصص پوست ومواست. لیزردرمردان نیزاستفاده می شود.


28155254_279646555905017_6356883577577144320_n.jpg

ژوئن 29, 2018 دکترجوان سازی0

هدف از مصرف پاك كننده ها رفع چربی و باكتری و كثیفی پوست و بدن است.مصرف مواد شبیه صابون جهت پاكسازی به 2500 سال قبل از میلاد باز میگرددوصابون در حدود 300تا600سال قبل از میلاد تولید شده است.
شستشوی مكرر پوست می تواند منجر به خشكی وآسیب و التهاب پوست شودومصرف پاك كننده های ملایم و مرطوب كننده ها جهت حفظ عملكرد محافظتی پوست ضروری است.
پاكسازی وشستشوی صورت منجر به احساس تازگی و نیز بهبود ظاهر ونیز زیبایی صورت می شودوحذف چربی پوست بدون آسیب به پوست ضروری است.
پاك كننده های صورت به دو دسته تقسیم می شوند
1-كف كننده ها 2-غیر كف كننده ها
نوع غیر كف كننده در پاكسازی ضعیفتر است ولی كمتر منجر به تحریك و خشكی پوست می شود.
تركیبات شوینده به ترتیب تكامل و میزان مرطوب كنندگی عبارتند از:
1-صابون2-سیندت بار3-شوینده مایع شامل شوینده های آنتی باكتریال دست و بدن4-ژل شستشو5-بار6-نرم كننده ها
صابونها می توانند منجر به قرمزی وخشكی به خصوصدر هوای سرد شوند.
میزان تحریك كنندگی شوینده بستگی به موارد زیر دارد:1-نوع سورفاكتانت2-بالاتر بودن PHشوینده3-دمای آب مصرفی كه با افزایش آن خشكی بیشتر می شود4-سختی آب مصرفی
صابونهای معمولی PHبین 9/5تا11و سیندت بارها PHخنثی دارند.
پاك كننده ها علاوه بر سورفاكتانت حاوی عطر و مواد مرطوب كننده هم هستندو برخی مواد آنتی باكتریال مثل تریكلوزان دارند.
برخی اختلالات شایع پوستی مثل خشكی پوست و اكزما و پسوریازیس و روزاسه با اختلال عملكردمحافظتی پوست درارتباط هستند و چون پاك كننده ها می توانند اختلال عملكرد محافظتی پوست را ایجاد كنند بنابر این می توانند منجر به تشدید بیماریهای فوق شوند.بنابراین باید از پاك كننده ها و شوینده های ملایم در موارد فوق استفاده كرد.


-سرخجه-کودکان-792x480.jpg

كهیر یك واكنش عروقی در پاسخ به تحریكات مختلف است كه به صورت مناطق متورم به رنگ پوست یا صورتی رنگ با خارش و احساس سوزش مشخص می شود.كهیر حاد در عرض 6 هفته برطرف می شود و كهیر مزمن بیش از 6 هفته به طول می انجامد.
علل ایجاد كهیر
به طور كلی عفونتها،مواد خوراكی و داروهای خوراكی و تزریقی از ععل كهیر هستند ولی در اكثر موارد علت كهیر نامشخص است.
در موارد كهیر حاد عفونتهای ویروسی و تنفسی از شایعترین علل می باشند.
شایعترین علل خوراكی و آلرژی زای در كهیر شامل شكلات ،خشكبار،گوجه فرنگی،
توت فرنگی،هندوانه،پنیر،سیر،پیاز،تخم مرغ،شیر،ادویه جات و موز و كیوی وآووكادو و كیوی هم می توانند منجر به تشدید كهیر شوند.گاهی مواد افزودنی خوراكی هم در ایجاد كهیر نقش دارند.
برخی موارد كهیر در نتیجه تحریك فیزیكی ایجاد می شوند كه برخی از انواع آنها شامل درموگرافیسم،كهیر كولینرژیك و كهیر سرمایی است.درموگرافیسم به صورت ضایعات خطی و كهیری هستند.كهیر كولینرژیك ناشی از افزایش دمای بدن به دنبال استحمام با آب گرم و ورزش ایجاد می شوند و به صورت ضایعات كوچك و قرمز و خارش دار مشخص می شود.
كهیر سرمایی:در تماس با سرما و به دنبال گرم شدن مجدد بیشتر در دستها و صورت ایجاد می شود.
اگر ضایعات كهیری بیشتر از 24 ساعت بمانند تشخیص دیگری مطرح می شود و باید به متخصص پوست مراجعه شود و نیز اگر تورم لب و دهان ایجاد شود و تنگی نفس وجود داشته باشد به علت احتمال خفگی سریعأ به اورژانس مراجعه فرمایید.


scabies2.jpg

ژوئن 29, 2018 دکترویژه0

یك بیماری پوستی است كه می تواند درگیری مخاطی و ناخن هم داشته باشد.ضایعات آن به صورت ضایعات بنفش رنگ خارش دار است كه نسبتأ شایع است و بیشتر در سنین 30 تا 60 سال دیده می شود علت دقیق لیكن پلان مشخص نمی باشد ولی به نظر می رسد كه علت آن ایمونولوژیك است یعنی سیستم ایمنی سلولی در ایجاد آن موثر است.اگرچه عوامل ژنتیكی هم در آن موثر هستند.
ضایعات لیكن پلان بیشتر در مچ پا و مچ دست و پشت دستها و كمر رخ می دهند. رفع خود بخودی در عرض 18 ماه ممكن است.
درگیری مخاطی در 30 تا70% دیده می شود. بیشترین سطح مخاطی درگیر دهان است ولی درگیری ناحیه تناسلی و مقعد و سایر مناطق هم گزارش شده است.
درگیری ناخن در 10%موارد به صورت نازك شدن صفحه ناخن و خطوط طولی ناخن و لایه لایه شدن صفحه ناخن و تخریب قسمتی تا كل ناخن در آن رخ می دهد.
احتمال درگیری موهای سر در انواعی از لیكن پلان وجود دارد كه می تواند با قرمزی
و ریزش موی سر مشخص شود.
درمان لیكن پلان جهت رفع علایم و تسریع در بهبودی و بسته به محل و شدت و علایم توسط متخصص پوست و مو انجام می شود.


zakhdiyabeti.jpg

ژوئن 29, 2018 دکتردیابت0

در 15%افراد با دیابت زخم پای دیابتی رخ می دهد كه در 12تا24%افراد فوق به قطع عضو منتهی می شود.دیابت شایعترین علت قطع عضو غیر تروماتیك(آسیب)اندام تحتانی است.عوامل موثر در ایجاد آن شامل نوروپاتی عصبی كه منجر به از دست رفتن حس پا می شود و نیز فشار مكانیكی و اختلال عروقی و عفونت است.نوروپاتی دیابتی منجر به تغییر حس در پا می شود.2 نوع پای دیابتی داریم:1-پای نوروپاتیك كه گرم و بدون درد است و كاهش تعریق و خشكی پوست و ترك در پا ایجاد می شود.
2-نوروایسكمیك:به صورت بدون درد و سرد و با پوست نازك و براق مشخص می شود.
زخم به صورت عمقی و گرد و حاشیه هیپركراتوتیك است ودر مناطق متحمل وزن مثل پاشنه پا و سطح كف پایی سر انگشتان و نوك انگشت شست رخ می دهد.


melasma-1100x858.jpg

مروری برملاسما یا لك حاملگی یك اختلال شایع پوستی است كه با مناطق قهوه ای یا قهوه ای-خاكستری رنگ پوست صورت مشخص می شود كه اغلب درناحیه گونه واطراف بینی وبالای لب وپیشانی وچانه ایجاد می شود اگرچه گاهی درمناطقی مثل گردن وبازودراثرتماس با نورآفتاب ایجاد می شود علت ملاسما بیشتردرخانمها مشاهده می شود وفقط ۱۰٪ موارد درمردان دیده می شود افراد با پوست تیره تر بیشترمستعد ملاسما هستند ونیزدرافراد با سابقه خانوادگی مثبت بیشترشایع است. علت دقیق ملاسما مشخص نمی باشد ولی عوامل تشدید ملاسما به شرح زیرمی باشد: 1. تماس با نورخورشید، ملاسما درتابستان شدیدتراست ونیزعلت عود مكررملاسما تماس با نورخورشید است. 2. تغییرات هورمونی: حاملگی وقرصهای ضدبارداری ونیزمصرف داروهای جایگزین هورمون منجربه تشدید ملاسما می شوند. تشخیص ملاسما توسط متخصص پوست انجام می شود. وگاهی جهت تعیین ملاسما بررسی پوست توسط لامپ وودانجام می شود. درمان ملاسما گاهی ملاسما بعد ازپایان بارداری وقطع مصرف قرص ضدبارداری رفع می شود. دربرخی افراد ملاسما سالها وگاهی تا پایان عمرادامه می یابد درمانها شامل 1. هیدروكینون 2. ترتینویین وكورتون 3. درمانهای موضعی 4. پیلینگ شیمیایی، میكرودرم ابریشن ودرم ابریشن انجام می شو د. نكاتی كه افراد مبتلا به ملاسما باید رعایت كنند 1. مصرف مرتب وروزانه ضدآفتاب مهمترین قدم درمانی جهت ملاسما حفاظت ازنورآفتاب است. ضدآفتاب درتمام روزها حتی درهوای ابری ضروری است و۱۵ دقیقه قبل ازخروج ازمنزل استفاده شود وبهتراست spf بالاتراز۳۰استفاده شود وحدالمقدورهر۲ساعت یكبارتجدید شود. 2. استفاده ازكلاه لبه دار:یك تحقیق جدید نشان می دهد مصرف ضدآفتاب به تنهایی منجربه حفاظت ازنورآفتاب نمی شود. 3. مصرف محصولات مراقبت پوستی ملایم: این محصولات منجربه تحریك واحساس سوزش نمی شوند ودرنتیجه ملاسما بهترنمی شود. 4. پرهیزازروش waxing جهت برداشتن موها ، زیرا منجربه تحریك پوست می شود.


Top-Best-Cosmetic-Beauty-Products-in-Dubai-UAE-1200x577.jpg

ژوئن 29, 2018 دکترجوان سازی0

مواد آرایشی و بهداشتی موثر در كاهش قرمزی پوست
قرمزی صورت می تواند در زمینه روزاسه و اكزما و درماتیت سبورییك و پسوریازیس و فلاشینگ(گر گرفتگی)ایجاد می شود.در تمام موارد فوق لتهاب وجود دارد كه منجر به اتساع عروق می شود و قرمزی ایجاد می شود.
قرمزی صورت توسط مواد ضد التهاب و محافظ پوست كاهش می یابد.اگرچه كورتونهای موضعی منجر به كاهش قرمزی پوست می شود ولی مصرف طولانی مدت آنها توصیه نمی شود.
برخی مواد مثل آلوورا با ایجاد یك لایه لزج و محافظ پوست مانع آسیب به پوست می شوند.
ماده ای به نام بیزابولول كه از بابونه به دست می اید و نیز آلانتویین خواص ضد التهابی دارند و در كاهش قرمزی پوست نقش دارند.
پانتنول یا ویتامین ب 5 مرطوب كننده است و باعث بهبود عملكرد محافظتی پوست می شود.
چای سبز كه حاوی پلی فنولها است با خواص ضد التهابی در بهبود قرمزی صورت موثر است.